Planning Commission

Meetings


  • 4:30 pm (Large-Scale and Lot Split Committees meet at 4:00 pm in Community Room prior to regular session)
  • First and third Tuesday of every month
  • City Hall: Council Chambers (301 W Chestnut)
  • Contact the Planning Commission

Ordinance #345 passed February 30, 1952


  • Nine (9) members
  • Six (6) year terms
  • Appointed by Mayor, confirmed by City Council

Commissioners


CHAIR: Don Spann; Term Expires: September 23, 2019 
VICE CHAIR: Kevin Jensen; Term Expires: September 23, 2021
SECRETARY: Eriks Zvers; Term Expires: September 23, 2017
Dennis Ferguson; Term Expires: September 23, 2019
Tony Noblin; Term Expires: September 23, 2021
Myra Moran; Term Expires: October 4, 2017
Mark Myers; Term Expires: September 23, 2017
Mike Shupe; Term Expires: September 23, 2021
VACANT; Term Expires: September 23, 2017

Large-Scale Committee


CHAIR: Tony Noblin
Dennis Ferguson
Mark Myers
Mike Shupe
Don Spann

Subdivision Review Committee


CHAIR: Kevin Jensen
Mike Shupe
Don Spann

Lot Split Committee


CHAIR: Dennis Ferguson
Kevin Jensen
Myra Moran
Don Spann
Eriks Zvers